NUTRIDIETA – DIETA ODCHUDZAJĄCA I DLA DIABETYKA Z DOSTAWĄ DO DOMU

NUTRIDIETA – DIETA ODCHUDZAJĄCA I DLA DIABETYKA Z DOSTAWĄ DO DOMU

Postanowienia noworoczne tylko wtedy mają sens, jeśli konsekwentnie staramy się je realizować. Bez wątpienia najpopularniejszym planem na nowy rok jest: zdrowa dieta, zrzucenie kilku kilogramów no i aktywność fizyczna.

Osobiście planuję wdrożyć w życie wszystkie 3 wymienione powyżej postanowienia. Niestety, obowiązki, które na siebie nakładam, bardzo często uniemożliwiają mi wywiązywanie się z założonych celów. Praca zawodowa, sport w wielkim mieście, MK team, pies, życie osobiste…..z czegoś trzeba zrezygnować. Na dzień dzisiejszy nie mogłabym zrezygnować z niczego, więc zgłosiłam się o pomoc do cateringu dietetycznego, który nie dość, że wszystko za mnie zrobi tzn. obliczy kalorie i wartości odżywcze jakie powinny znaleźć się w posiłku, przygotuje porcje 5 posiłków jakie powinnam zjadać na dobę (biorąc pod uwagę fakt, iż chcę schudnąć kilka kilogramów), to co najważniejsze – przywiezie mi to pod same drzwi.

1

Sprawa Marka, chorego na cukrzycę jest nieco bardziej skomplikowana. Dieta diabetyka to nie „widzi mi się” ani też „chcę być szczupły wiec ograniczę kalorię”, nie rzadko to sprawa życia lub śmierci. Wyróżniamy cukrzycę 1 i 2 typu. Marek zmaga się z tą pierwszą.

Cukrzyca typu 1

nazywana też cukrzycą insulinozależną jest jedną z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia produkujących insulinę komórek β wysp trzustkowych (wysepek Langerhansa) i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania.

Pełnoobjawowa cukrzyca typu 1, jeśli nie jest leczona za pomocą iniekcji insuliny, jest chorobą śmiertelną. Kompleksowo leczona ma umiarkowany wpływ na oczekiwaną długość życia osoby chorej. Alternatywą dla leczenia za pomocą stałego uzupełniania niedoboru insuliny może w przyszłości stać się zastosowanie transplantacji trzustki, bądź wysp trzustkowych.

Przestarzała, nieużywana obecnie nazwa cukrzycy typu 1 to cukrzyca młodzieńcza.

Dieta z cukrzycą typu 1

Oprócz węglowodanów, na poziom glukozy we krwi mają wpływ inne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze i białka. Nie działają one jednak tak gwałtownie, jak węglowodany.

Cukrzyca wymaga utrzymania delikatnej równowagi między przyjmowanymi węglowodanami, insuliną i aktywnością fizyczną. Przy braku równowagi między tymi czynnikami – stężenie cukru we krwi waha się na tyle silnie, że może prowadzić do poważnych powikłań.

Dieta cukrzycowa u dzieci wymaga dokładności i regularności, wymierzonych i codziennie takich samych dawek składników odżywczych. Szczególnie trudno jest wymagać takiego samozaparcia od dzieci.

Przy okazjach, takich jak urodziny czy święta, nie musimy odmawiać dziecku kawałka tortu czy niewielkiej ilości słodyczy. Pamiętajmy jednak, aby w posiłku było wtedy mniej węglowodanów – ziemniaków, ryżu czy makaronu. Zamiana węglowodanów na cukry pozwoli na utrzymanie równowagi, której wymaga cukrzyca.

Aktywność fizyczna zmniejsza poziom glukozy we krwi, dlatego należy zachęcać dziecko do ruchu i zabaw na świeżym powietrzu.

zegar

Mam nadzieję, że razem z Nutridietą zarówno Marek jak i ja będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem a dodatkowo zaoszczędzimy czas na zakupy i przygotowanie posiłków.

Ruszamy od poniedziałku, trzymajcie kciuki! Będziemy informować na bieżąco o naszych spostrzeżeniach.

nutri

Komentarze (0)

    Dodaj komentarz